NANOSTERILE

NANOSTERILE je nástrek ochrannej vrstvy nano častíc oxidu titaničitého (TiO2) a  striebra (Ag), ktoré sú schopné ničiť mikroorganizmi, zápach a chemické látky uvoľňované do prostredia.

Technológia bola vyvinutá v Japonsku a má viacero patentov. Biocídne účinky TiO2 výrazne zlepšujú ochranu zdravia človeka v danom prostredí (zároveň znižujú chorobnosť zamestnancov). TiO2 je látka vyskytujúca sa bežne v prírode, avšak jej účinnosť je tým vyššia, čím sú jej častice menšie (NANOSTERILE využíva častice rozmeru 2-3 nm, momentálne najmenšie častice ktoré sa podarilo na svete vyrobiť! Nanočastice striebra ovplyvňujú látkovú výmenu bunkového systému baktérií a potláčajú ich dýchanie. Na ľudské bunky pritom nepôsobia toxicky.

Odstraňovanie škodlivých organických chemických látok, vírov a plesní funguje na princípe fotokalytickej reakcie. Fotokatalýza je aktivovaná dopadom svetla na ošetrenú plochu, čím jej povrch začne silno oxidovať. Mikroorganizmi, ktoré sa dostanú do styku s takto aktívnou plochou sú rozložené na CO2 a H2O. Antimikrobiálna účinnosť striebra nie je podmienená svetlom, čiže účinkuje aj v tme.

Na spustenie procesu fotokatalýzy nie je potrebné žiadne špeciálne žiarenie, úplne postačuje slnečné svetlo. Obrovskou výhodou je životnosť ochrannej vrstvy, ktorú garantujeme po dobu až 2 rokov. Týmto spôsobom na prírodnej báze čistí a dezinfikuje vaše prostredie neustále a bez použitia agresívnych chemických prostriedkov.

Antibakteriálny účinok striebra je známy viac ako 3000 rokov. NANOSTERILE využíva okrem TiO2 nanočastice striebra ako vysoko účinnu antibakteriálnu látku. Ióny striebra aktívne zasahujú do procesu tvorby a rastu baktérií. Zabraňujú deleniu buniek, blokujú bunkový metabolizmus a zabraňujú transportu výživných látok. Mnohé kmene vírov, baktérií, plesní alebo iných jednobunečných škodcov sú po styku s týmito iónmi usmrtené a neschopné mutovať.

NanoSterile je vysoko účinna čistička vzduchu s minimálnymi nákladmi na prevádzku. Postačuje slnečné svetlo. Pridaním svetelných zdrojov s vyšším podielom UV žiarenia výrazne zvyšuje biocídnu a virocídnu účinnosť.

Pre zaujímavosť uvádzame štúdiu Dr. Gerba z Arizonskej Univerzity o kontaminácii kancelárskeho prostredia ktorá uvádza že pracovný stôl, klávesnica, myš a telefón mnohonásobne (telefón až 500x) prevyšujú množstvom baktérií na palec² záchodovú misu. Dôvod je jednoduchý, toalety sa agresívnou dezinfekčnou chémiou čistia viac krát denne, ale ako často dezinfikujete svoj telefón alebo klávesnicu? Biocídne účinky NanoSterile si nájdu uplatnenie aj tam kde to vôbec nečakáte…

Viac informácii, referencií a certifikátov na www.nanosterile.eu